СВЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ СИДЕ 2021

Светски дан борбе против СИДЕ се обележава 1. децембра и установљен је 1988.године. Симбол и заштитни знак који представља солидарност и подршку оболелима је црвена трака. Тим поводом, васпитачице Верица Чолић и Сандра Поповић, су поставиле постер презентацију на паноу у холу интерната Дома у сарадњи са ученицима.
Ученицима су биле доступне основне и битне информације о вирусу и обољењу за које, још увек, нису пронађени лек и вакцина.
ХИВ је вирус који доводи до постепеног слабљења имуног система, што умањује способност организма да се бори против инфекција. ХИВ је скраћеница која означава вирус хумане имунодефицијенције.
СИДА представља последњи и најтежи стадијум ХИВ инфекције када имуни систем толико ослаби да и обична прехлада може имати кобне последице.
ХИВ се преноси преко телесних течности заражене особе ( крв, семена течност, вагинални секрет, ректални секрет, мајчино млеко) путем незаштићеног сексуалног односа, преко шприца и игле или трансфузијом крви.
ХИВ се не може пренети путем воде и ваздуха, преко инсеката, уобичајеним контактом као што је руковање и грљење, преко даске у купатилу, пљувачке, зноја или суза. Али се може пренети преко пољупца ако особа има десни које крваре, јер тада долази до директног контакта са зараженом крвљу.
Од тренутка настанка, ХИВ инфекција пролази кроз неколико фаза. Прва је период инкубације, која траје 2-4 недеље, у току које су инфицирани без тегоба. У другој фази (акутни ретровирусни синдром) која може да настане 2-4 недеље након инфекције или након 3 месеца, могу се издвојити најчешћи симптоми: дијареја-пролив, малаксалост, повишена температура, учестале гљивичне инфекције, главобоља, афте, укоченост и болови у мишићима, различити осипи по кожи, бол у грлу, отеченост лимфних чворова. Трећа фаза је хронична латентна фаза инфекције која може трајати 10 и више година. Током овог периода вирус је присутан, али мање активан и већина заражених нема никакве симптоме и знаке ХИВ инфекције. Отуда назив латентна фаза (што значи скривена). У четвртој фази се може поставити дијагноза СИДА, преко специфичних врста крвних ћелија које се зову ЦД4 ћелије ( Т хелпери), када њихов број падне испод 200. Код заражених се чешће јављају тумори и следеће инфекције: херпес симплекс/херпес зостер, Капошијев сарком, Нон-Хочкинов лимфом, туберкулоза, кандидијаза једњака, упала плућа, АИДС деменција, токсоплазматски енцефалитис.
Постоје одређени лекови који олакшавају лечење ХИВ-а. Први одобрен лек је зидовудин. Одобрено је коришћење још 30 врста лекова, који се користе за третман ХИВ инфицираних и оболелих од АИДС-а. Ниједан од постојећих лекова не може да излечи особу од ХИВ-а, али могу да продуже период трајања инфекције и одложе улазак у фазу СИДЕ.
Тестирање на ХИВ је добровољно, поверљиво и анонимно. Ризичан контакт са оболелом особом не значи аутоматски настанак ХИВ инфекције.Међутим, довољан је један ризичан контакт за пренос ХИВ-а. Због тога би свако ко је био у ризику, требало да се тестира. У Београду, у Градском заводу за јавно здравље се налази Саветовалиште за ХИВ и АИДС у оквиру којег су отворене и телефонске линије за пружање информација и подршку 011/32-30-038. У Саветовалишту је могуће обавити анонимно тестирање и за сада су тестови бесплатни.